Sunday, November 27, 2011

Генератор на хаос



Стигна се до положението, за което всички родители ме предупреждаваха. Бебо е на етап, на който увеличава хаоса във Вселената. Всеки един шкаф или чекмедже биват отворени, а съдържанието им се озовава на земята. За късмет засега се пази от печката, когато в нея е запален огън - мисля, че някак успях да му демонстрирам, че не е добра идея да я приближава.

Но не мислете, че е поумнял твърде много. Наскоро отвори едно чекмедже, пропълзя под него, понечи да се изправи и удари главата си в дъното на чекмеджето. Помрънка малко, пак започна да се надига и пак удари главата си в отвореното чекмедже. Последва нова вълна недоволство и трети опит за изправяне на същото място. След третото удряне на главата Бебо вече реши, че е време за оглушителен рев.
Сигурно в крайна сметка постъпва оптимално на ситуацията си, защото знае, че Ксения не може да издържи на рева му и веднага хуква да решава проблемите му, за разлика от мен - безсърдечно и безмилостно наблюдаващ го както се наблюдава мишка в лабиринт.

Малката рибка





Този месец Ксения купи една гумена книжка - "Малката рибка" - която е идеална за бебета, тъй като издържа на хапене, лигавене, мачкане, дърпане, и дори става за игра във вода. Интересна подробност е, че макар че е на български и е поръчана от българското издателство "Фют", книжката е отпечатана в Китай.

Но както и да е, да не се отклонявам. Историята в книжката започва с това, че малката рибка се сдухва, че е дребосък и завършва с това, че тя научава, че един ден ще порасне и ще стане голяма рибка.

"Освен ако междувременно не умре" - пояснявам аз на Бебо. За щастие той все още не е в състояние да разбере какво му казвам.

Вместо да му чета историята (което на този етап е безсмислено), се опитвам да му соча приликите между големите и малки костенурки, големите и малки морски кончета и прочие. Положителен ефект, който се наблюдава е, че се опитва да ги вземе с ръка, което може би означава, че ги отличава върху страницата. (Други не особено солидни неща, които безнадеждно се е опитвал да вземе с ръка досега са слънчевите зайчета по стената и течащата вода от чешмата).

Monday, November 14, 2011

Бебо и аз



Бебо си мисли, че когато скрия топчето под непрозрачна чашка, то изчезва завинаги. Следва горчив плач. Правя нов опит да му помогна да разбере - този път слагам топчето под прозрачна купа. Това вече не е толкова объркващо, той я вдига и го взима. След известно време Бебо разбира, че няма значение дали съдът е прозрачен или не и успява да вдигне два пъти поред две непрозрачни чашки с топчета под тях. След това обаче демонстративно си тръгва, може би казвайки на бебешки нещо от рода на "Айде стига толкова за днес, това е тежък умствен труд все пак".

Отношението ми на хладнокръвен експериментатор, който поставя проблеми за решаване пред бебето рязко контрастира с това, което прави сестра ми - гушка го, повтаря му колко го обича, докато на Бебо не му писне да бъде държан като кукличка и не поиска да ходи или да играе - нужда от интересна дейност, която изпълнените със задушевна обич роднини не могат да разберат.

Не че бих се нарекъл добър баща. Трябва да призная, че се отнасям твърде снизходително с Бебо. Веднъж, още докато беше много малък, той започна да върти продълговат предмет в ръцете си, при което започна да се самоудря по лицето. Това го ядоса и той започна да се самоудря все повече и повече, ревейки все по-силно и по-силно. "Колко си глупав, Бебо, не разбираш ли, че сам си вредиш...", мисля си аз, но дали не съм постъпвал по същия начин? Нима не се е случвало да изпадна в състояние на безсмислен гняв, от който в крайна сметка страдам самия аз?
Или пък един друг проблем - на Бебо му се спи, но не може да заспи сам, върти се, преобръща се и мрънка недоволно. "Ех, че глупаво бебе" - мисля си пак аз - "спи му се, а не знае как да заспи." Но дали аз в действителност съм по-различен? Вярно, че принципно заспивам много лесно, но ако имам главоболие или съм пил кафе, или е горещо, или съм обсебен от прекалено много впечатления и идеи, натрупани през деня, аз също не мога да се успокоя да заспя, и също се въртя в леглото.
А що се отнася до това, че Бебо не разбира, че топчето не изчезва, когато бъде скрито от чашка... Всеки има неща, които не вижда. Ако не си се учил да рисуваш, няма да видиш анатомията зад човешките движения и изражения. Ако не разбираш от математика, един куп процеси и явления изглеждат напълно хаотични и неразбираеми (а някои за по-удобно им намират конспиративни или религиозни обяснения). И така нататък. Със сигурност съм интелектуално сляп за много процеси.
Затова трябва да си напомням да не съдя Бебо по този начин - ако същите сурови критерии бъдат приложени към мен, няма да ги покрия.

Wednesday, November 9, 2011

Еволюционни алгоритми

Стоян сравнително бързо оправда името си, но макар че се изправяше лесно, пълзенето беше единствения му метод на придвижване. От близо месец насам се научи да ходи, без да бъде държан за ръце или приучаван по някакъв начин (като изключим това, че има възможността постоянно да ни гледа как ние самите ходим).
Вече ходи сам, но главно за удоволствие и на кратки разстояния. Когато иска да стигне някъде бързо и ефективно, предпочита да пълзи.

Сред родителите ми цари някакво нетърпение да го видят как престава да пълзи и започва да ходи за постоянно. В това няма особен смисъл: макар че ще върви като човек (неволно си спомням заглавието "Те вървяха като хора" на Саймък), и че носи сьответните дрешки, това не го прави все още съзнателно същество, така че какво ще промени това? Нека си пълзи, сега му е паднало.

Доста познати се хвалят и с това как бебетата им са проходили без да минават през стадия на пълзенето. А пълзенето е много полезен стадий, през който да мине едно бебе, и не бива да му се пречи да премине оттам като бъде насърчавано (принуждавано) да ходи, преди да е готово за това. Едно бебе, което не е пълзяло, пази по-трудно равновесие, не се пази, когато пада, вероятно има повишен риск да развие гръбначни и ортопедични проблеми.
За мен най-доброто доказателство, разбира се, е виртуалното - при опит да се обучат роботи да ходят (с помощта на еволюционни алгоритми), роботите, които се научили най-бързо и ефективно, първо са имали възможността да пълзят. При пълзенето им се налага да решават поне един проблем по-малко (балансирането). Ето една статия по въпроса:
http://www.popsci.com/technology/article/2011-01/evolutionary-robots-learn-crawl-they-walk

Друга сравнително прясна новина е, че Бебо вече си има поне два зъба. Ще може да гризе краставици, домати, кайсии, бисквити и пр. с по-голяма ефективност от преди. Впрочем пропуснал съм да разкажа хранителните му навици в записките си за последните месеци, главно защото ги считам за битовизъм, но нека да бъда изчерпателен все пак.
Бебо не консумира бебешки пюрета. Вместо това му дадохме да се занимава със зеленчуци и плодове и той дори малко подобри фината моторика (в началото главно ги изпускаше и размазваше навсякъде). Така или иначе бебето се опитва да изяде всичко (веднъж за небцето му дори беше залепнало парче картон), нека поне да пробва да яде истински неща. И наистина, когато преди няколко месеца за първи път опита кайсия, беше голяма драма за него, че я изпусна - загуби първото нещо в живота си, което му беше вкусно. Добра илюстрация на будисткия принцип, че желанията предизвикват страдание.

Това е в общи линии, сравнително скучно и безинтересно, наистина, но все пак трябва съвестно да поддържам този блог.

P.S. Тук можете да видите филмче с това как ходи. Най-накрая изяжда камерата (предполагам).